Nawigacja

  • Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju w Naszej szkole

    Międzynarodowy Dzień Pokoju został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 września 2021 roku, jest on wyrazem i symbolem idei pokoju oraz wsparcia działan dążących do pokojowego współzycia ludów i narodów. Uroczyste obchody rozpoczyna Sekretarz Generalny ONZ, który uderza w Dzwon Pokoju znajdujący się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku.Dzwon ten jest jedną z 50 kopii dzwonu w Hiroszimie, która została zniszczona przez wybuch bomby atomowej w 1945 roku. Został na nim umieszczony napis "Niech żyje absolutny pokój na świecie".

    W związku z tym w naszej szkole odbyło sie spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim oraz Wojewódzkiej w Szczecinie.

    Uczniowie obejrzeli film "Nasz chleb powszedni ", który poruszał tematykę na dyskryminacji.

    Rozmawialiśmy równiez o stereotypach, tragedii wojny na Ukrainie, pseudokibicach.Młodzież mogła zapoznać się z zapisami Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz Konstytucji RP.

  • Wyjazd integracyjny klasy IB i IC

    Marian i Mariolka – czy są wśród naszych uczniów osoby, które przynajmniej przez jeden dzień nie nosiły takich imion? Chyba już tylko została nam klasa IA, która tego nie doświadczyła.

    Imiona te są nadawane wszystkim rekrutom, którzy się pojawią na poligonie „Kajtur” w Chełmie Gryfickim.  Do tradycji szkoły należą wyjazdy integracyjne uczniów klas pierwszych, które od wielu lat prowadzą do tej wioski koło Trzebiatowa.

    Właśnie, 19 września 2023r. zameldowały się tam dwie nowe klasy pierwsze: IC i IB pod opieką ich wychowawców Mirosławy Pyzik – Marciniak i Jarosława Boboryko.

    „Wbijanie gwoździa”, „Alkogoogle”, „Magiczny kwadrat”, „Cyrkiel”, „Tyrolka”, „Desant” to tajemnicze nazwy tylko niektórych zadań jakie musiały wykonać nasi pierwszoklasiści. Podzieleni na cztery plutony starali się im sprostać, często pod presją czasową.

    Wszystkie zadania ukierunkowane były na wspólne działanie,  podejmowanie przez grupę wspólnych decyzji, na wspólną zabawę połączoną z rywalizacją. Czyli na to, co najszybciej potrafi spajać chyba każdą grupę ludzi.

    Nasi młodzi uczniowie wrócili do Kamienia Pomorskiego może trochę zmęczeni, może czasem przemoczeni, ale na pewno pełni wrażeń, satysfakcji z wykonania niełatwych zadań, no i przede wszystkim z lepszą znajomością nowych koleżanek i kolegów, z którymi przyjdzie spędzić 4 lata nauki.

    J.B.

  • Rok szkol. 2023/2024 rozpoczęty

    W poniedziałek , 4 września 2023, w naszym liceum odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Swoją obecnością zaszczycili nas:pan Józef Malec- Starosta Kamieński, pani Dorota Mądrowska - Dyrektor Poradnii Psychologiczno- Pedagogicznej w Kamieniu Pomorskim  oraz pan Tomasz Grzybowski Przewodniczący Rady Rodziców .

    Pani dyrektor, Teresa Malec, w swoim przemówieniu uroczyście przywitała wszystkich zgromadzonych, zwracając szczególną uwagę na pierwszoklasistów, którzy zdecydowali się kontynuować naukę na poziomie szkoły średniej właśnie w naszym liceum.

    Zgodnie z tradycją, kilku uczniów z klas pierwszych złożyło uroczyste ślubowanie na sztandar naszej szkoły. Uczniami którzy dostąpili tego zaszczytu są:  Jagoda Kruczkowska i Paulina Błasiak z klasy Ia,  Lena Budrewicz i Zuzanna Kędziera  z klasy Ib oraz  Lilianna Iważkiewicz i Magdalena Kochanowicz z klasy Ic.

    Mamy nadzieję, że wszyscy pierwszoklasiści szybko zaaklimatyzują się w nowej szkole i będą ją tworzyć razem z nami.

    N.W.

  • Koniec roku szkol. 2022/2023

     

    W piątek, 23 czerwca 2023 roku w naszym liceum odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wicestarosta Kamieński, pani Joanna Piwińska, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji asp.sztabPaweł Sobczak oraz przedstawiciele Rady Rodziców z Przewodniczącym, panem Tomaszem Grzybowskim.

    Uczniowie odebrali świadectwa, a wielu z nich otrzymało nagrody książkowe za wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce.

    Nagrodzeni za średnią powyżej 4.75 i wzorowe zachowanie :

    z klasy Ib

    Szymon Idzik

    Wojciech Kędziera

    Maciej Kilianek

    • z klasy Ia

              Zuzanna Ryfa

              Nikola Kusio

    • z klasy Ib

      Szymon Idzik

      Wojciech Kędziera

      Maciej Kilianek

    • z klasy Ic

      Anna Kaleta

      Natalia Kobek

    • z klasy IIb

      Ola Osiak

      Karolina Jaworska

      Henryk Ścibisz

    • z klasy IIIb

      Aleksandra Krupa

    • z klasy IIIc

              Katarzyna Bajek,

     

    Nagroda Starosty Kamieńskiego „Być najlepszym”, którą już od kilku lat otrzymują najlepsi uczniowie naszej szkoły, została wręczona :

    Szymonowi Idzikowi, Zuzannie Ryfie oraz Wojciechowi Kędzierze

     

    Wielu uczniów w tym roku szkolnym próbowało swoich sił w różnych konkursach, osiągając w nich mniejsze lub większe sukcesy. Wyróżnieni zostali:

     

    Michał Masalski - I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Savoir-vivre na co dzień”

    Maciej Kilianek - II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Wiedzy o Morzu”

    Henryk Ścibisz - wysokie wyniki w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Kangur”

    Wojciech Kędziera - wysokie wyniki w „Konkursie Logicznego Myślenia”

    Zofia Siomka - wysokie wyniki w „Konkursie Logicznego Myślenia”

    Wiktoria Kowalska - wysokie wyniki w „Konkursie Logicznego Myślenia”

    klasa Ia otrzymała nagodę za „Najlpszą Piramidę Gimnastyczną”

     

    Na wyróżnienie zasłużyli również uczniowie, którzy mieli najwyższą frekwencję w szkole:

    Oliwia Bielecka z kl Ic

    Hubert Lebioda z kl Ib

    Rafał Augustyniak z kl IIa

     

    Po rozdaniu świadectw Pani Dyrektor życzyła uczniom szczęśliwych i bezpiecznych wakacji, niezwykłych przygód, mnóstwa wrażeń i wspaniałej zabawy.

     

     

  • Sukcesy naszych uczniów pod koniec roku szkol.

    Mimo nadchodzącego końca roku szkolnego, nasi uczniowie próbują swoich sił w konkursach. I o to wyniki, którymi należy się pochwalić.

    • Michał Masalski kl. IIIbzajął 1 miejsce w ogólnopolskim konkursie „Savoir-vivre na co dzień”
    • Maciej Kilianek kl. Ib zajął 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie „Wiedzy o Morzu”
    • 1 miejsce ex aequo otrzymało troje uczniów: Lena Mamzer kl.3b, Zuzanna Ryfa kl.1a i Zahar Babivskij kl.1b w pierwszym szkolnym konkursie z języka niemieckiego.

    Wszystkim serdecznie gratulujemy!

  • Drzwi otwarte w KPP w Kamieniu Pomorskim

    13. czerwca br. w ramach dni otwartych oraz realizowanych w Naszej Szkole zajęć z edukacji policyjnej uczniowie klasy 1A o profilu policyjnym wraz z wychowawcą klasy i nauczycielem przedmiotu odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim.

    Wizyta miała na celu pogłębienie zdobytej dotychczas wiedzy teoretycznej i skonfrontowanie jej z realiami służby policyjnej, a także zainteresowanie młodzieży tą trudną i wymagającą profesją.

    Uczniowie mieli możliwość zapoznania z budynkiem i strukturą organizacyjną Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim oraz zadaniami wykonywanymi przez policjantów. Duże zainteresowanie wzbudziły pokazy sprzętu i uzbrojenia będącego na wyposażeniu Policji.

    Kolejne już spotkanie naszych uczniów z kamieńskimi policjantami to doskonała okazja poznania tej trudnej, ale i zaszczytnej służby. Chodziło też o to, aby owa wizyta stała się impulsem do przemyśleń nad perspektywą zawodową przyszłych absolwentów naszej szkoły.

    Dla zainteresowanych policjanci podpowiadają: szczegółowe informacje na temat naboru można uzyskać m.in. na stronie internetowej zachodniopomorskiej Policji, pod adresem https://zachodniopomorska.policja.gov.pl/sz/aktualnosci/aktualnosci/32612,Zostan-policjantem.html

    I.K.

  • I-szy Licealny Turniej Strzelecki za nami

    1. czerwca 2023 roku na strzelnicy laserowej w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim przeprowadzono I-szy Licealny Turniej Strzelecki o puchar Dyrektora Szkoły.

    Zawody zostały przeprowadzone w ramach jednej konkurencji strzeleckiej, w dwóch etapach. Do pierwszego etapu (eliminacji) przystąpiło osiem reprezentacji. W ramach tej części Turnieju wyłoniono  trzy drużyny finałowe oraz indywidualnych zwycięzców w dwóch kategoriach: „mistrz strzelania - broń krótka” i został nim Wojciech Kędziera z klasy 1b oraz „mistrz strzelania - broń długa”,  w tej kategorii najlepsza okazała się Amelia Małysza z klasy 2a.

    Zwycięzcy uhonorowani zostali statuetkami.

    W ramach II-go etapu (finału) rywalizowały trzy najlepsze drużyny Naszego Liceum i w tej konkurencji na podium stanęły zespoły klasy 2a i 3a zajmując odpowiednio, trzecie i drugie miejsce w Turnieju. Mistrzowska okazała się drużyna klasy 1a, której reprezentacja w składzie: Zuzanna Łopatowska – kapitan drużyny oraz Nikola Kusio, Kacper Czeszejko, Karol Dąbrowski i Błażej Przybysz – zawodnicy, zyskała miano „najlepszej drużyny strzeleckiej”, zdobywając tym samym puchar przechodni Dyrektora Szkoły. Finaliści otrzymali medale, natomiast pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

    I.K.

  • Dzień Otwarty w naszej szkole

    W dniu 26 maja 2023 r. w godz. 10:00 – 14:00 dla wszystkich uczniów klas VIII szkół podstawowych, którzy chcieli zobaczyć jak się uczy w naszym liceum został zorganizowany Dzień Otwarty.

    Każdy zainteresowany dalszą nauką ósmoklasista, mógł przyjść do szkoły i wejść na dowolne lekcje odbywające się w liceum. Do odwiedzenia szkoły zostali zaproszeni również rodzice, aby mogli poznać szkołę i zapoznać się z ofertę edukacyjną na przyszły rok szkolny.

    Uczniowie zainteresowani szeroką ofertę nauki mieli możliwość obejrzenia filmu promującego szkołę, prezentację z życia szkoły, wystawę upamiętniające 60-lecie Krzywoustego, czy też uczestniczenia w lekcjach prowadzonych na żywo przez nauczycieli, według obowiązującego planu lekcji.

    Poza zwiedzaniem, ósmoklasiści mogli sprawdzić swoją celność pod okiem Pana Ireneusza Krakowskiego w naszej wirtualnej strzelnicy. W następnym roku szkolnym wzbogaciliśmy naszą ofertę o profil ogólny, w którym uczniowie rozszerzają geografię, informatykę oraz język angielski.

    Dużą popularnością cieszą się również pozostałe profile takie jak: matematyczno-informatyczny, psychologiczny, medialny, policyjny czy biologiczno-chemiczny z elementami ratownictwa medycznego. Młodzież ma w czym wybierać.

  • "Eksperci Logicznego Myślenia" chodzą po naszych korytarzach szkolnych!

    Jednym z punktów harmonogramu tegorocznych "Dni Nauk Ścisłych", które obchodzone były u nas w marcu 2023r. był Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia. Był to konkurs  organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie, adresowany do wszystkich szkół w Polsce. Uczniowie startowali w nim w czterech kategoriach wiekowych. Nasza jedenastka- w kategorii IV (licea ogólnokształcące), gdzie startowało 1102 zawodników z całej Polski.

    Dopiero niedawno otrzymaliśmy od organizatorów opracowanie wyników tego konkursu. Okazało się, że nasi uczniowie świetnie w nim wypadli.

    Troje uczniów uzyskało w nim tytuł "Eksperta Logicznego Myślenia", który przyznaje się za uzyskanie od 11 do 15 miejsca (Wojciech Kędziera kl. IB zajął 14, a Zofia Siomka i Wiktoria Kowalska kl. IVB - 15 miejsce).

    Okazuje się, że pozostałe osoby wcale tak mocno od tej trójki nie odstawały i dzięki temu średni wynik jaki osiągnęła cała jedenastka jest sporo wyższy od średniej w województwie zachodniopomorskim i nieco wyższy od średnie krajowej. Pokazuje to poniższy wykres z raportu.

    Nie trzeba chyba przekonywać, że posiadanie umiejętności logicznego myślenia przydaje się w każdej dziedzinie życia codziennego. Bardzo cieszy nas fakt, że mamy w swojej społeczności takich uzdolnionych uczniów. Dzięki umiejętnościom jakie posiadają z pewnością będzie im łatwiej życiu i nieraz pokażą nam jeszcze na co ich stać.

    Pamiętajmy też, że logiczne myślenie to niekoniecznie dar natury, taką cechę można w dużej mierze wyćwiczyć, zdobyć. Na przykład swoim zaangażowaniem w naukę przedmiotów ścisłych z wiodącą w tej kwestii - matematyką ;-).

    J.B.

     

  • Zaproszenie na Drzwi Otwarte

  • Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas IV

    28 kwietnia 2023r. odbyło się zakończenie roku szkolnego klas IV. Na uroczystości tej zgromadzili się zaproszeni goście, rodzice, grono pedagogiczne, absolwenci i uczniowie młodszych klas.

    Atmosfera była podniosła, pełna wspomnień i wyróżnień. W imieniu wszystkich absolwentów, przedstawiciele poszczególnych klas złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Pani dyrektor Teresa Malec, dokonała podsumowania czteroletniej pracy uczniów akcentując ich osiągnięcia.

    Nagrodę Starosty za najwyższą średnią wyników nauczania,wręczyła pani wicestarosta Joanna Piwińska dla uczennicy klasy 4b- Julii Woźniak. Tradycją naszej szkoły jest, że szczególnie wyróżniający się uczniowie zostają wpisani do Złotej Księgi Absolwentów. W tym roku tego zaszczytu dostąpił Piotr Kopeć z klasy 4b. Medalem Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego uhonorowano Jakuba Michalczyka i Patryka Jakubowskiego z klasy 4b.

    Nagrodę Starosty dla najlepszego sportowca w kategorii dziewcząt i chłopców otrzymała Weronika Stefańska i Adam Lisowski z klasy 4a. Pani Dyrektor i wychowawcy poszczególnych klas wręczyli świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem oraz listy gratulacyjne rodzicom wyróżnionych uczniów.

    Za wzorową, czteroletnią frekwencję wynoszącą 97% wyróżniono Jakuba Michalczyka i Alana Zycha.

    Uroczystość zakończono doroczną, jedyną w całym powiecie i poza jego granicami galą Bolesławów, która była pożegnaniem absolwentów przez uczniów młodszych klas.

  • Sprzątanie lasu

    W środę 26 kwietnia młodzież z klay IC, IIA, IIB, IIIB,IIIB i IIIC wraz z opiekunkami D.Oleszczuk, N.Kułagą, A.Szmiel -Lerką oraz E.Kowalińską, razem 44 osoby ,pojechała do Rokity,aby w ramach zorganizowanego przez tamtejsze nadleśnictwo "Sprzątania Świata"zrobić trochę porządku w okolicznych lasach.

    Zebraliśmy około 10 dużych worków śmieci co niestety pokazuje jak niską kulturę ekologiczną mamy jako społeczeństwo.Po pracy poszliśmy do rezerwatu cisów , szkółki leśnej, gdzie dowiedzieliśmy wielu ciekawostek dotyczących naszych lasów.

    Na zakończenie akcji pracownicy nadleśnictwa przygotowali dla nas gorące kiełbaski i pyszne bułeczkę.Czekamy na następną akcję w której z pewnością weźmiemy udział.

    E.K.

     

  • Dzień Ziemi

    Prawie półtora miesiąca trwały przygotowania do Dnia Ziemi w naszej szkole. Zaangażowani byli wszyscy- uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, bo jakże miałoby być inaczej!

    Ochrona środowiska to coś, co przecież dotyczy nas wszystkich. Chętni mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym "Oblicza natury" i konkursie na plakat o tematyce pro-ekologicznej.

    Uczniowie, jak nigdy zaangażowali się wraz ze swoimi wychowawcami  w przygotowania  Akademii Ekologicznej poznając zarówno piękną jak i ciemną stronę naszych okolic. W przygotowanych przez nich materiałach mogliśmy zobaczyć urokliwe miejsca z bujną przyrodą, ale także skatalogowane  dzikie wysypiska śmieci jako dowód, że wśród naszych mieszkańców są niestety wciąż tacy, którzy nie dbają o stan środowiska. Inne materiały dotyczyły znaków ekologicznych, segregacji śmieci i czasu rozpadu poszczególnych substancji.

    Był apel podsumowujący ankiety, działania klas i konkursy, była wystawa zdjęć konkursowych i plakatów, stoisko "Coś z niczego"- czyli pokaz, jak można nadać przedmiotom drugie życie.

    W konkursie fotograficznym nagrodzono: Hannę Pasińską, Karolinę Faerber i Wiktorię Hałabaty.

    W konkursie na plakat zwyciężyły: Aleksandra Krupa i Katarzyna Janowska ( praca wspólna).

    Na koniec dnia każda klasa posadziła swoje drzewko na terenie okalającym naszą szkołę.

    Pamiętajcie, Dzień Ziemi trzeba obchodzić cały rok!

    Organizatorki

  • OTWP

    W piątek 21 kwietnia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kamieniu Pomorskim odbył się kolejny etap (powiatowy) Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".

    Z wielką przyjemnością należy stwierdzić, że Antek Przydryga, uczeń klasy 4B nie miał sobie równych, zdobył pierwsze miejsce, a tym samym zakwalifikował się do reprezentowania naszego powiatu w eliminacjach wojewódzkich. Etap ten odbędzie sie 29 kwietnia w Gryfinie.

    Antkowi gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i trzymamy kciuki.

    E.K

  • Uroczyste zaprzysiężenie uczniów kl. Ia

    5 kwietnia o godz. 12.40 w Liceum Ogólnokształcącym w Kamieniu Pomorskim odbyło się ślubowanie kl. I a o profilu policyjnym. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Zastępca Starosty Kamieńskiego, pani Joanna Piwińska, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kamieniu Pomorskim mł. insp. Jacek Kamiński, Naczelnik Wydziału Prewencji w Kamieniu Pomorskim kom. Rafał Bardyn, Przewodnoczący Rady Rodziców, pan Tomasz Grzybowski oraz rodzice uczniów.

    Po przywitaniu gości, odśpiewaniu hymnu państwowego oraz przemówieniu Pani Dyrektor, Teresy Malec odbyło się ślubowanie, którego treść odczytał nauczyciel edukacji policyjnej, Pan Ireneusz Krakowski. Następnie uroczystego pasowania na ucznia klasy policyjnej dokonał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kamieniu Pomorskim mł. insp. Jacek Kamiński.

    W trakcie uroczystości, na wyższe stopne kadeckie mianowano zasłużonych uczniów kl. I a oraz pozostałych klas policyjnych.

    Po ceremonii ślubowania odbył się poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy I a.

    M. W.

    Galeria zdjęć:

  • Życzenia Wielkanocne

  • Mali Naukowcy

                W dniu 23 marca 2023r, w czasie Dni Nauk Ścisłych, uczennice  Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu Pomorskim zaprezentowały swoim młodszym kolegom doświadczenia fizyczne i chemiczne. Uczniowie klas 2a i 2b, wraz z wychowawczyniami ze Szkoły Podstawowej  nr 2 w Kamieniu Pomorskim, mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy.

    Uczennice z klasy 1c, 2b oraz 3a: Anna Kaleta, Ewelina Dąbrowska, Karolina Jaworska, Julia Masalska oraz Wiktoria Witkowska zapoznały młodszych kolegów i koleżanki z tajnikami zjawisk fizycznych. Uczennice w prosty sposób przedstawiły wiele ciekawych doświadczeń, angażując do tego swoich gości.

    Zaprezentowano m.in. zjawisko spalania tlenu, pływanie przedmiotów w solance, złudzenie optyczne „dziura w dłoni”, co stanie się z jajkiem po kąpieli w occie, jak za pomocą sody  napompować balon, jak wykorzystując cytrynę wyczyścić brudne monety, jak odbarwić atrament oraz wiele innych. Zbudowano i zaprezentowano zasadę działania peryskopu i elektroskopu. Dzieci wykazały się pomysłowością i dużą wiedzą. Podczas doświadczeń bardzo chętnie brały w nich udział i potrafiły wyjaśnić wiele z nich. Opiekunem projektu była p. Elżbieta Dąbrowska.

                Jesteśmy przekonani, że ten projekt przybliżył dzieciom wiele ciekawych zjawisk i zachęcił je do eksperymentowania oraz odkrywania piękna nauk ścisłych. Być może wśród nich będzie kolejny noblista.

    E.D.

  • Być tam, gdzie rodzi się nowa technologia

    Z takim hasłem przewodnim, grupa złożona z uczniów klas: IB, IVB i IVC wybrała się dzisiaj, tj. 22.03.2023r. do Szczecina, do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

    Z okazji naszych, szkolnych Dni Nauk Ścisłych i jednocześnie Dni Otwartych na tej uczelni uczniowie mogli dowiedzieć się czym się zajmują jej studenci. Co prawda nie byliśmy w stanie jednego dnia odwiedzin dowiedzieć się o działalności wszystkich 11 wydziałów, ale to co zobaczyliśmy wystarczy żeby docenić dużą różnorodność dziedzin naszego życia, w której bez rozwiniętej technologii byłoby nam delikatnie mówiąc niewygodnie.

    Na początku odwiedziliśmy Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii ZUT, gdzie około 30 kół naukowych różnych wydziałów uczelni prezentowało na czym polega ich działalność, no i dlaczego warto wśród nich być.

    W drugiej części naszego pobytu udaliśmy się do Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki. Tam obejrzeliśmy  Halę Technologiczną – a w niej duże i małe roboty przemysłowe. W laboratoriach badawczych prześwietlono nas kamerą termowizyjną, zobaczyliśmy jak wygląda wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w okularach VR AR, jak działa nowoczesna tokarka. Dowiedzieliśmy się jak działa silnik Stirlinga, jak ogrzewać chłodem, jak schwytać wiatr i promienie słoneczne, jak energię elektryczną zamienić na wodór lub wodór na energię elektryczną.

    To tylko niektóre atrakcje, których mogliśmy tam doświadczyć. Było ich znacznie więcej. Do tego wszystkiego, podczas przemieszczania się po hali, cały czs towarzyszył nam sympatyczny (jeżeli można tak powiedzieć o przedmiocie z plastiku i metalu) robot-piesek. Sterowany przez jednego z naukowców zachowywał się naprawdę jak prawdziwy kundelek.

    Uczelnia zrobiła naprawdę wiele żeby przekonać do siebie potencjalnych, przyszłych studentów. Ilu naszych uczniów ją w przyszłości zasili? Oby jak najwięcej, bo kończąc takie studia, na brak ciekawej, dobrze płatnej pracy nie można narzekać.

    J.B.

     

  • Matematyka to jakiś kosmos

    Jak daleko od Ziemi jest teraz sonda Voyager 1?

    Który Wóz, Duży czy Mały porusza się z większą prędkością wokół Gwiazdy Polarnej?

    Jaki był łączny czas podróży kosmicznej astronautów z Ziemi na Księżyc?

    Jaką największą rozpiętość ma zwierciadło teleskopu Webba?

     

    Odpowiedzielibyście na te pytania zaczepieni przez kogoś na ulicy? Byłoby trudno bez Internetu, prawda?

    Reprezentacje klas biorące udział w Turnieju „Matematyka to jakiś kosmos” zorganizowanym z okazji Szkolnych Dni Nauk Ścisłych właśnie na takie pytania odpowiadały. Można było się czasami zdziwić jak dobrze niektórym to wychodziło.

    Oczywiście bądźmy uczciwi – pytania miały wprowadzenia, a odpowiedzi były cztery do wyboru. Niemniej jednak nie było to łatwe i każdej grupie, która choć raz odpowiedziała prawidłowo na tego rodzaje pytania należą się słowa uznania.

    Podczas 1,5 godzinnej batalii o wygraną nie brakowało momentów dramatycznych takich jak losowanie pytań, presje czasowe, licytacje w zakupie niektórych pytań, kary za złe odpowiedzi. Na przykład: piękną szarżą popisała się drużyna klasa IB, która zajmowała na koniec przedostatnie miejsce. Wylicytowała ostatnie pytanie stawiając za nie 8 pkt, które straciłaby w razie błędnej odpowiedzi co by jej dało ostatnie miejsce w turnieju. Odpowiedzieli jednak na to pytanie prawidłowo i awansowali „rzutem na taśmę” o dwie pozycje odbierając jednocześnie drużynom z czoła tabeli możliwość ostatniej okazji do wygrania turnieju.

    Turniej zakończył się zwycięstwem reprezentacji klasy IVB, która uzyskała łacznie 30pkt, drugie miejsce zajęła klas IVC -28pkt, trzecie miejsce kl. IVa- 27pkt.

    Gratulujemy drużynie zwycięskiej, która oprócz dyplomu otrzymała nagrody rzeczowe i piąteczki z matematyki. Mam nadzieję, że też satysfakcję z wygranej, która nie przyszła łatwo.

    J.B.

  • Irlandzki piątek ze Świętym Patrykiem w tle

    17 marca na całym świecie obchodzi się Dzień Świętego Patryka- patrona Irlandii.

    U nas to święto przebiegało w atmosferze radości i zabawy, a konkretnie gry planszowej. Aby przesunąć swój pion na planszy ( czyli na podłodze w auli) trzeba było odpowiedzieć na pytania związane z historią i kulturą Irlandii. Na grających przygotowano również pułapki w postaci pól zmieniających wyniki gry. Na zwycięzców czekał jednak na mecie garniec złotych monet, czyli było o co walczyć !

    Monety były z czekolady, co prawda, ale jednak!

    Klasy 1a i 4b okazały się w rywalizacji najlepsze!

    Gratulujemy!

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim
    72-400 Kamień Pomorski
    ul. M. Konopnickiej 19
    e-mail: sekretariat@lokamien.pl
  • +48 91 38 20 492

Galeria zdjęć