Przekazując Ci swoje szaty,trzeci Bolesławie III, nakazuję szanować tradycję i przez wzgląd na te złote gryfy wyhaftowane wprawną dłonią – pamiętać o swojej powinności ziemie Pomorców do macierzy przyłączyć, a słowo Boże na tereny owe nieść.
Nakładając na Twą głowę diadem mój zaklinam, abyś miał pieczę nad maluczkimi i ojcem ich był, a panem troskliwym.
Wkładając w dłoń twą mój miecz wzywam Cię do sprawiedliwej walki w obronie grodów piastowskich.
Jako drugi Bolesław III przekazuję Ci insygnia władzy książęcej. Dufam, iż będziesz godziwym moim następcą.
MATURZYSTO!
Fundacja Edukacyjna im. Jerzego Juzona organizuje V edycję stypendiów akademickich.
W roku akademickim 2016/2017 Fundacja zamierza przyznać 600 stypendiów wypłacanych w 10 miesięcznych ratach po 500zł.
Jeśli:
Zapoznaj się z Regulaminem Fundacji i zarejestruj się na stronie www.fejj.pl
Rekrutacja trwa od 11 lipca do 7 września 2016 roku do godziny 16:00.
Cała rekrutacja odbywa się przez Internet
Wszelkie pytania prosimy kierować naadres styp.1rok@fejj.pl
Fanpage na Facebooku : www.facebook.com/FEimJJ
Po II wojnie światowej miliony mieszkańców Europy Środkowo – Wschodniej stało się obywatelami tzw. krajów demokracji ludowej. Już od kilku lat pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie w bardzo ciekawej formie przybliżają licealistom wydarzenia z najnowszej historii. „Sąsiedzi” to temat kwietniowych warsztatów zorganizowanych w naszej szkole. Tym razem prowadzone w dwóch grupach zajęcia obejmowały wspólne losy Polaków i Niemców oraz Węgrów.
Opinie uczennic:
Olga:
„Dzięki wykładom mogliśmy odkryć tajemnice powojennej historii, przybliżyć codzienność życia w PRL – u. Zajęcia pomogły nam przygotować się do udziału w konkursie „Szerokim gestem. Zamieszajmy w peerelowskim kotle”, w którym dwie drużyny z naszego liceum wezmą udział w czerwcu. Karty pracy, które mieliśmy do wypełnienia na pewno spowodowały nasz do aktywny udziału w warsztatach.”
Kasia:
„Z wczorajszych wykładów bardziej przypadł mi do gustu ten zatytułowany „Niemcy z NRD – uczniowie czarnoksiężnika”. Jego tematyka dotyczyła kręgu moich zainteresowań i bardziej nawiązywała do okresu PRL – u. Natomiast drugi temat „Gulaszowy socjalizm w krwawym sosie. Węgry 1945 – 1989” momentami wydawał mi się trochę monotonny. Jednak ogólnie rzecz ujmując podobało mi się i jestem zadowolona z takiej formy zajęć.”
Ewa Milczarska
W związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia i Miesiąca Zdrowia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu informacyjno – edukacyjnym, które poprowadziła pani Antonina Kawecka przedstawicielka Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Podczas zajęć omówiła objawy i konsekwencje cukrzycy typu I i II oraz cukrzycy kobiet w ciąży. Ponad to uczniowie otrzymali ulotki z informacjami dotyczącymi choroby oraz mieli możliwość zrobienia testu „Czy grozi ci cukrzyca”.
Niewątpliwą ciekawostką była krótka prelekcja o początkach leczenia cukrzycy pompami insulinowymi oraz nauka obliczania indeksu MBI.
E.K.
Uczniowie klasy pierwszej: Mateusz Chrzanowski oraz Szymon Chliszcz przystąpili do I etapu Wojewódzkiego XII Konkursu Wiedzy Ekonomicznej „Sukces transformacji polskiej gospodarki w spojrzeniu młodego pokolenia” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Chłopcy napisali esej na temat „Transformacja - sukces czy porażka?” i zakwalifikowali się do finału, którego organizatorem był Wydział Ekonomiczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Finał odbył się 9 kwietnia 2016 roku. Zadaniem uczestników było rozwiązanie 1 studium przypadku poświęconego funkcjonowaniu podmiotu gospodarczego i problemom, które napotykają przedsiębiorcy w rzeczywistości gospodarczej. W tym ostatnim etapie chłopcy zajęli V miejsce na 10 startujących grup finałowych.
Był to debiut naszej Szkoły w tym konkursie, więc Szymonie i Mateuszu GRATULACJE!
Edyta Ostapko
Zmiana terminu spotkań Rodziców w ramach „Drzwi Otwartych Szkoły”
Zebranie Rodziców poszczególnych klas z wychowawcami oraz spotkanie z nauczycielami uczącymi odbędzie się dnia 11 maja 2016r. od godz. 17.00. Nie będzie spotkania 26.05.2016r.
Na ostatni bal księcia Bolesława III (to znaczy drugiej inkarnacji księcia Bolesława) przybyli szlachetni goście z różnych zakątków świata. Czy nawet ze światów równoległych. Byli bowiem przedstawiciele ościennych krain, były piękne damy ukrywające się za pseudonimami (czy to możliwe, że to agentki obcych wywiadów???). Ale były też dwie księżniczki – jedna z krain jednorożców, druga – elfów i krasnoludków. Urocza Stokrotka z Olivii chwilę przed balem chciała wyruszyć z hrabią Mateo von Kulkovem, bliźniaczym bratem Harry’ego Pottera, ratować świat, ale – ku wielkiej naszej uldze – zajął się tym ktoś inny i mogliśmy cieszyć się ich towarzystwem do białego rana.
Bolesław III znalazł czas na krótką rozmowę z każdym gościem, co wielce każdego uradowało. Szkoda, że swojej córce, Agnieszce, nie poświęca tyle czasu, gdyż pannica rośnie niezwykle niepokorna i naprawdę trzeba będzie ją oddać do klasztoru, jak to jej Judyta Maria często obiecuje.
Wyborne towarzystwo raczyło się wyśmienitymi trunkami z piwnic Bolesławowych i tańczyło z większymi czy mniejszymi przerwami. A tańce te bardzo zbliżyć się do siebie pozwoliły, albowiem przy świec blasku się odbywały. Ten nastrój tak wyśmienity przerwał zapach pieczystego wniesionego na stoły. Herbowa zastawa poradziła sobie z dzikiem pieczonym a baranem nadziewanym owocami. Po sutej strawie towarzystwo udało się do skryptorium, w którym przy świetle z kaganków płynącym kilka godzin strawiło na pisaniu przeróżnych tekstów, które po XXI wiek skarbem będą wybranych bibliotek. Kto wie, kto wie, może następnym razem znamienici skrybowie w iluminatorów się przemienią...
Gdy już utrudzeni pracą udali się wszyscy na słodki poczęstunek, noc była prawdziwie głęboka. Odpowiednia ku temu, by spotkać się ze średniowiecznymi pobratymcami. Ułożeni wygodnie na specjalnych łożach uczestnicy Bolesławowego przyjęcia przenieśli się w świat arturiańskich legend. Może nie wszyscy wszystko obejrzeli, ale nie wiedzieć kiedy nastała godzina 6.00, a czas to był zakończenia uczt na zamczysku i wracać trzeba było do innej rzeczywistości….
Ale to nie jest ostatnie zdanie Dworu Krzywoustego w kwestii tego typu imprez...
E.S.
Ogromną przyjemność mieliśmy podczas Powiatowego Etapu Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, kiedy to okazało się, że główną nagrodę zgarnęła uczennica naszego Liceum Natalia Szczeblewska. Tym samym już pod koniec kwietnia Natalia będzie reprezentowała nasz powiat podczas etapu Wojewódzkiego, który odbędzie się w Połczynie Zdroju. Serdecznie gratulujemy i czekamy na więcej.
E.K.
14 marca br. w szkole odbyło się spotkanie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Swoją obecnością zaszczycili nas członkowie Katolickiego Stowarzyszenia CIVITAS CHRISIANA z oddziału szczecińskiego. Wśród przybyłych gości był obecny absolwent naszego Liceum, który opuścił mury szkoły w 1999 roku.
Spotkanie rozpoczęła projekcja krótkiego filmu dokumentalnego, który swoją treścią nawiązywał do tematu „Żołnierzy Wyklętych”. Projekt powstał w ramach obchodów 70- tej rocznicy utworzenia Narodowych Sił Zbrojnych. Po zakończonej emisji, zebrani w auli Weterani, oddali salut na cześć bohaterów, którzy walczyli w imię wolnej Polski.
W dalszej części spotkania uczniowie wysłuchali wykładu, z którego mogli dowiedzieć się o historii organizacji działających w ramach Polskiego Państwa Podziemnego: Armii Krajowej, Delegatury Rządu na Kraj, czy organizacji NIE -Wolność i Niezawisłość. Mogła zapoznać się ze wspomnieniami weteranów II wojny światowej, którzy podejmowali walkę przeciwko okupantowi oraz powstającemu reżimowi komunistycznemu w Polsce. Prelegenci zaprezentowali również elementy ówczesnego umundurowania.
„Żołnierze Wyklęci” to termin historyczny, który używa się w odniesieniu do tzw. drugiej konspiracji, walczącej z władzami komunistycznymi w Polsce w latach 1944- 1963. Okres działalności antykomunistycznej kończy śmierć Józefa Franczaka ps. Lalek, którego uważa się za ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Ich działania koncentrowały się na próbach wyrwania się Polski spod wpływów Sowietów i polskich komunistów.
Ścigani przez władzę ludową, torturowani, uznani za bandytów, prowadzili nierówną walkę z oddziałami NKWD oraz Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Niestety, nie wszystkim było dane dożyć czasów wolnej Polski.
Obchodzona rocznica Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest doskonałą okazją do złożenia hołdu wszystkim bohaterom, którzy poświęcali swoje życie dla ratowania suwerennej i niepodległej ojczyzny.
Wzorem uczelni amerykańskich, jak i wielu szkół w Polsce, 14.03.2016r. był w naszym liceum Dniem Liczby Pi. Dniem, w którym przy okazji uhonorowania jednej z najbardziej znanej na świecie liczby niewymiernej, matematyka ma okazję ukazać inne, bardziej rozrywkowe oblicze.
Już od samego rana, każdy uczeń chcąc wejść do szkoły musiał pokazać czy zna liczbę, której dzień ma być obchodzony. Przy wejściu stała tablica, która bardzo szybko została zapisana liczbami Pi. Wszyscy wchodzący doświadczyli w ten sposób pierwszej konfrontacji tego dnia z matematyką.
Po pierwszej lekcji, od królowej nauk było już trudno się odgonić. Czaiła się w każdym zaułku. Wszędzie, nawet w toalecie były porozwieszane rebusy i zadania konkursowe do rozwiązania, ciekawostki związane z liczbą pi, anegdoty matematyczne, czy łamigłówki dla relaksu.
Na przerwach było widać duże poruszenie z tego powodu, a na twarzach uczniów wyraźnie rysowała się wewnętrzna walka myśli nad rozwiązaniem jakiegoś problemu. Nie trudno było się natknąć na ożywioną dyskusję między małymi grupkami osób.
Przez cały dzień pobytu w szkole można było rozwiązać trzy zadania logiczne i czternaście rebusów, spisać je na karcie odpowiedzi i wrzucić do specjalnej urny. Czyniąc to, stawało się uczestnikiem konkursu rebusowego. Od początku udostępnione uczniom karty odpowiedzi zaczęły znikać jak pączki w cukierni w tłusty czwartek. Trzeba było je dodrukowywać na bieżąco, a w sumie pobrano ich ponad pięćdziesiąt. Do urny wróciło już trochę mniej, bo dokładnie 29.
Zwycięzcą konkursu miał zostać ten, kto rozwiąże prawidłowo najwięcej zadań i rebusów. Okazało się, że troje uczniów: Adam Majcher, Marcin Oleszczuk i Dominik Salamon (wszyscy z kl. IIIb) zdobyło maksymalną liczbę punktów. Żeby wyłonić zwycięzcę potrzebna była dogrywka, którą wygrał Dominik Salamon, drugie miejsce zdobył Adam Majcher, a trzecie przypadło w udziale Marcinowi Oleszczukowi.
Wyniki konkursu rebusowego są następujące:
Zajęte miejsce |
Imię i nazwisko |
Klasa |
Liczba prawidłowych rozwiązań |
1 |
Dominik Salamon |
IIIb |
17 |
2 |
Adam Majcher |
IIIb |
17 |
3 |
Marcin Oleszczuk |
IIIb |
17 |
4-5 |
Anna Kapela |
IIIb |
16 |
4-5 |
Anna Płatkowska |
IIIb |
16 |
6-13 |
Piotr Gmiński |
IIIb |
15 |
6-13 |
Angelika Gorzkowska |
IIIa |
15 |
6-13 |
Alicja Kostur |
IIb |
15 |
6-13 |
Przemysław Książek |
IIIb |
15 |
6-13 |
Krzysztof Padzik |
IIIa |
15 |
6-13 |
Mateusz Peczko |
IIIa |
15 |
6-13 |
Roksana Woźniak |
IIb |
15 |
6-13 |
Kinga Zgrzebska |
IIIa |
15 |
14-18 |
Szymon Kasprzyk |
IIa |
14 |
14-18 |
Weronika Matusiak |
IIa |
14 |
14-18 |
Szymon Rusak |
IIIb |
14 |
14-18 |
Kuba Wieczorek |
IIIa |
14 |
14-18 |
anonim |
|
14 |
19-20 |
Bartosz Ługowski |
IIIa |
13 |
19-20 |
Karol Życiński |
IIa |
13 |
21 |
Olga Szumilas |
IIa |
11 |
22 |
Katarzyna Posłuszny |
IIa |
10 |
23-25 |
Moda Kalibabka |
IIa |
8 |
23-25 |
Sylwia Pawelec |
IIa |
8 |
23-25 |
Nikola Rapa |
IIa |
8 |
26-28 |
Aleksandra Bondzio |
Ia |
6 |
26-28 |
Wiktoria Kiełbasa |
Ia |
6 |
26-28 |
Adrian Romanowski |
IIa |
6 |
29 |
Weronika Zielińska |
Ia |
5 |
Jak widać wszyscy uczestnicy mieli rozwiązane co najmniej pięć zadań konkursowych. Za to należą się im wszystkim serdeczne gratulacje!!!
Głównym punktem dnia był konkurs LUDOLFINA 2016 i ustanowienie rekordu szkoły w zapamiętaniu jak najdokładniejszego przybliżenia liczby Pi. Odbył się on na trzeciej lekcji przy udziale niewielkiej widowni, którą stanowili uczniowie klasy IIIb. Startowało w nim dwunastu uczniów , którzy wcześniej się do niego zapisali. Uczestnicy rozlosowali kolejność startu i po kolei na komputerze wpisywali liczbę pi, aż do pierwszej pomyłki. Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że zawodnicy świetnie przygotowali się do startu i osiągali bardzo dobre wyniki. Najlepszym okazał się i ustanowił rekord szkoły Marek Ludwiczak z kl. IIIb . Od dzisiaj rekord ten wynosi 66 cyfr po przecinku!
Wyniki konkursu „LUDOLFINA 2016”:
Zajęte miejsce |
Imię i nazwisko |
Klasa |
Wynik |
1 |
Marek Ludwiczak |
IIIb |
66 cyfr |
2 |
Weronika Matusiak |
Ia |
55 cyfr |
3 |
Natalia Szczeblewska |
Ib |
54 cyfry |
4 |
Mateusz Suwalski |
IIIa |
30 cyfr |
5 |
Angelika Gorzkowska |
IIIa |
46 cyfr |
6 |
Bartosz Ługowski |
IIIa |
42 cyfry |
7 |
Łucja Dyła |
Ib |
39 cyfr |
8 |
Mateusz GuŁaj |
IIIb |
20 cyfr |
9 |
Kinga Zgrzebska |
IIIa |
19 cyfr |
10 |
Dominik Salamon |
IIIb |
16 cyfr |
11 |
Oliwia Włodarczyk |
IIIa |
10 cyfr |
12 |
Marcin Pastuszyński |
Ia |
6 cyfr |
Wszystkim wymienionym zawodnikom konkursów oraz uczniom, którzy pomogli w organizacji Dnia Liczby Pi: Monice Przybyszewskiej, Marcie Boboryko, Szymonowi Kasprzykowi i Fabianowi Krzemińźniakowi serdecznie dziękuję za zaangażowanie. Możecie czuć satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Myślę, że dała ona wam też trochę zabawy i oderwała od codziennej szkolnej monotonii.
Jarosław Boboryko
P.S.
Wszystkie lekcje matematyki prowadzone przeze mnie tego dnia rozpoczynały się zadaniem przedstawienia za pomocą rebusu liczby Pi. Z najciekawszych prac powstała niezła galeria, którą mozesz obejrzeć tutaj:
Ten dzień, to międzynarodowe święto liczby Pi. W poniedziałek liczbę tę uczcimy także w naszej szkole.
Już od rana przy drzwiach wejściowych będzie czekała na wchodzących tablica, na której każdy będzie mógł własnoręcznie zapisać tę liczbę. Pokaże w ten sposób, że jak każdemu wykształconemu człowiekowi, stąpającemu po kuli ziemskiej, nie jest mu ona obca (objętość kuli to 4/3 pi r do kwadratu - przyp.),
W różnych miejscach szkoły rozwieszonych będzie 14 rebusów i 3 zadania do rozwiązania dla każdego ucznia, ktory chciałby wziąć udział w konkursie rebusowym. Żeby w nim zwyciężyć i podnieść swoje notowania z matematyki, trzeba tego dnia zapisać swoje rozwiązania (odpowiedzi trzeba mieć więcej niż wszyscy konkurenci) na specjalnej karcie odpowiedzi i wrzucić do przygotowanej do tego celu skrzynki. Karty odpowiedzi i skrzynka dostępne będą przez cały dzień przy gabinecie nr 15. Karty zostaną wyciągnięte o godz. 15.00. O tym kto zajął pierwsze i drugie miejsce dowiecie się na stronie internetowej. Rozwiązaniem każdego rebusu jest słowo lub sformułowanie, które słyszeliście nieraz na lekcjach matematyki. Uważajcie na to czy słowa są w liczbie mnogiej, czy pojedynczej. Rysunek jednoznacznie na to wskazuje. Niektóre rebusy nie są takie proste, prawdopodobnie do zwycięstwa może wystarczyć rozwiązanie kilku - próbujcie swoich sił!
Najważniejszym punktem programu jutrzejszego święta będzie konkurs "LUDOLFINA 2016", do którego nabór trwał do piątku. Zapisało się do niego dwunastu uczniów, których zapraszam do gabinetu nr 15 na trzeciej lekcji. Jeżeli ktoś nie będzie mógł przyjść na tej godzinie, np. z powodu sprawdzianu, zapraszam na lekcję następną. Uczestnicy konkursu, po rozlosowaniu kolejności startu, będą musieli zapisać zapamiętane przez siebie przybliżenie liczby pi na komputerze. Komputer w chwili pomyłki da sygnał, kiedy kończy się prawidłowe przybliżenie i w tym momencie zakończy się także start zawodnika w konkursie. Start może się zakończyć także w chwili, gdy wpisanie kolejnej cyfry przybliżenia będzie trwało zbyt długo i przekroczy 10 sekund. Kto wpisze najwięcej cyfr przybliżenia zwycięży i otrzyma obiecaną nagrodę. Ponieważ ustanowi rekord szkoły, otrzyma tytuł rekordzisty, a jego nazwisko zostanie na trwałe zapisane w historii szkoły. Ustanowiony w 2016r. rekord będzie mógł być pobity dopiero w przyszły roku.
Oprócz rebusów i zadań konkursowych natkniecie się w szkole na różne anegdoty matematyczne i łamigłowki, którymi będziecie mogli urozmaicić swój jutrzejszy pobyt w szkole. Przygotujcie się na to, że od matematyki tego dnia odpoczniecie dopiero po powrocie do domu. Mam nadzieję, że jednocześnie poczujecie jej drugie, rozrywkowe oblicze .
Jarosław Boboryko
Dnia 4 marca 2016 r. odbył się apel z okazji 71 Rocznicy zdobycia naszego miasta pt. "Kamień Pomorski- wczoraj i dziś". Uczniowie pod kierunkiem Pani Ewy Milczarskiej oraz Pana Mateusza Kostura przygotowali uroczystość, podczas której przybliżono wydarzenia związane z walkami toczonymi o Kamień Pomorski w marcu 1945 roku. Tę część poprowadzili uczniowie klasy II A, Dominika Masłowska oraz Patryk Aleksandrowicz.
W trakcie apelu zgromadzeni goście mogli obejrzeć prezentację multimedialną w której wykorzystano fotografie przedstawiające charakterystyczne budowle Kamienia Pomorskiego sprzed okresu II wojny światowej.
W drugiej części uroczystości został przeprowadzony quiz sprawdzający wiedzę uczniów o naszym mieście. Konkurencję poprowadzili uczniowie klasy I B, Szymon Chliszcz, Mateusz Chrzanowski oraz Patryk Panek. Po zaciekłej rywalizacji, ostatecznie zwyciężyła reprezentacja klasy III B. Wszystkie drużyny odebrały z rąk Przewodniczącego Jury, Pana Jarosława Boborykę, dyplomy uczestnictwa.
Uroczystość przybliżyła uczniom wiedzę o mieście, które śmiało można nazwać ich małą ojczyzną, w której żyją i edukują się.
W ramach obchodzonej rocznicy, uczennice klasy III A Natalia Cebulska i Aleksandra Różowska, wykonały gazetkę ścienną, w której przedstawiono archiwalne zdjęcia oraz opis walk związanych ze zdobyciem Kamienia Pomorskiego.
M.K.
Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły biorą udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
Do etapu gminnego , który miał miejsce w piątek 4 marca zakwalifikowali się : Natalia Szczeblewska z klasy IB, Oliwia Włodarczyk z klasy IIIA i Szymon Kasprzyk z klasy IIA. Po niezwykle zaciętej i emocjonującej walce , teście pisemnym oraz jakże stresującej części ustnej, do etapu powiatowego zakwalifikowała się Natalia – miejsce II oraz Oliwia – miejsce III.
Dziewczętom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki podczas etapu powiatowego który już wkrótce .
E.K.
W dniu 23 lutego br. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Dziwnowie, odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Dziewcząt i Chłopców w ramach Licealiady 2015/2016.
We wtorek do rywalizacji przystąpili uczniowie reprezentujący: Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie,Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach oraz gospodarza turnieju, Liceum Społeczne im. prof. Piotra Zaremby w Dziwnowie.
Do dalszej części rozgrywek Mistrzostw Regionu B zakwalifikowali się chłopcy z ZSP w Kamieniu Pomorskim i dziewczęta ZSP w Benicach . Nasi chłopcy zdobyli III miejsce a dziewczęta II miejsce.
Tydzień po rozgrywkach w piłkę ręczną tj. 2 marca br. reprezentanci tych samych szkół ponadgimnazjalnych spotkali się w Dziwnowskiej Hali Widowiskowo-Sportowej aby wyłonić w kategoriach dziewcząt i chłopców Mistrzów Powiatu Kamieńskiego w Piłce Koszykowej. Ten zaszczytny tytuł wywalczyły dziewczęta z ZSP w Wolinie i chłopcy z naszego liceum. Nasze dziewczęta zdobyły III miejsce.
Wszystkim uczniom reprezentującym naszą szkołę w Licealiadzie 2015/2016 serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i odnoszone sukcesy!
W piątek 26 lutego 2016r. odbyła się w naszej szkole szczególna uroczystość- Benefis pani Ewy Predko przechodzącej na emeryturę, która pełniła przez wiele lat w naszym liceum funkcję nauczyciela bibliotekarza .
Pani Ewa Predko była związana z naszą szkołą już od lat szkolnych. Jest ona bowiem absolwentką naszego liceum, a od roku 1984 pracownikiem biblioteki szkolnej.
Wszystko ma swój czas,
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem.
Czas płaczu i czas śmiechu,
czas zawodzenia i czas pląsów
[...]
czas milczenia i czas mówienia
[...]
czas dzień dobry i czas do widzenia.
Jest jeszcze czas spotkań i pożegnań.
Tymi słowami rozpoczęła część artystyczną naszego spotkania przewodnicząca SU Roksana Woźniak.W kolejnych punktach programu poznaliśmy rymowany życiorys pani Predko i obejrzeliśmy prezentację multimedialną poświęconą wycieczkom szkolnym ,które organizowała nasza beneficjentka. Wiele radości i śmiechu dostarczył nam kabaret pt. „Biblioteka”. Podczas Quizu literackiego, którego sędzią była pani Ewa, przetestowaliśmy wiedzę uczniów. Potem przyszedł czas na wspomnienia samej pani Predko. Zwieńczeniem imprezy był występ nauczycieli, którzy pożegnali swoją koleżankę śpiewająco. „ Nie płacz Ewka” wywołała ogromne wzruszenie całej społeczności szkolnej, a przede wszystkim beneficjentki. Na koniec życzyliśmy odchodzącej nauczycielce samych pogodnych dni, zasłużonego odpoczynku, odkrywania nowych, pięknych miejsc, a także ciągłego zachwytu nad miejscami już odkrytymi oraz wielu chwil przeżywania piękna, radości i pogody ducha.
Nasza szkoła wie, że wyjazdy edukacyjne dają wiele nowych umiejętności i chęci zagłębiania się w różnych dziedzinach wiedzy. Dnia 24 lutego uczniowie klasy IIb i IIIb odwiedzili Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Wizyta ta dała możliwość zapoznania się z kierunkami studiów, zobaczenia, jak wyglądają zajęcia, czego można się spodziewać na zajęciach.
Cały dzień był zorganizowany tak, by nasi uczniowie mogli wynieść z niego jak najwięcej ciekawych informacji. Mogli oni m.in.: korzystać ze specjalistycznego sprzętu badawczego, szukać pod mikroskopem okazów środowiska wodnego, tworzyć własne preparaty histopatologiczne.. Uczniowie zapoznali się z projektem przywrócenia, a potem utrzymania populacji raków rodzimych w jeziorach Pojezierza Myśliborskiego. Ostatnim punktem programu był wykład o zależności natlenienia wody. Każdy miał również czas na samodzielne wykonanie takiego eksperymentu i porównanie wyników.
Ponadto uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się, gdzie można znaleźć zatrudnienie po danym kierunku studiów i jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Kilka godzin w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym dało uczniom dużą dawkę biologicznej i chemicznej wiedzy.
Roksana Woźniak
W środę 17 lutego mieliśmy wielką przyjemność gościć w naszej szkole Dobromira „Maka” Makowskiego, pedagoga, założyciela fundacji” Młodzi dla młodych”, autora projektu profilaktycznego Rappedagogia, założyciela Centrum Młodzieżowego w Pabianicach, współorganizatora imprezy młodzieżowej „Festiwal praski” oraz wokalistę i wielkiego pasjonata muzyki Hip Hop .
Zajęcia przeprowadzone przez Maka na długo zostaną w naszej pamięci. Jego bezpośredniość ,sposób przekazu oraz treści które poruszył dotknęły nas do głębi i zmusiły do refleksji i zastanowienia się nad tym jak traktujemy swoje zdrowie, bliskich, jakie podejmujemy decyzje. Przypomniał nam , że to co zrobimy dziś będzie miało wpływ na całe nasze życie. Mamy nadzieję , że nie było to ostatnie spotkanie i już teraz zapraszamy kolejny raz.
Na koniec kilka wypowiedzi uczniów:
„Uważam , że ten projekt jest wspaniałym przedsięwzięciem, które może pomóc wielu młodym ludziom. Bardzo podobał mi się przekaz i sądzę, że dzięki niemu wiele osób uświadomiło sobie istotne rzeczy. Bardzo pozytywne emocje”
„Wykład był super, zastanowiłem się nad życiem, zmieniłem coś zanim mnie to wciągnie głębiej, rozszerzył mi horyzont.”
„Bardzo poruszające i dające do myślenia zajęcia, które zapamiętam na długo…Jedynym minusem było to, że trwały tak krótko”
„Bardzo motywujące warsztaty dające dużo energii do działania”
„Nauka o tym , że można osiągnąć cel i spełnić marzenia mimo przeciwności losu”
„Najlepsze spotkanie na jakim byłem”
E.K
W środę, dnia 27 stycznia 2016 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej w Dziwnowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Kamieńskiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców w ramach Licealiady 2015/2016. W turnieju wzięły udział następujące reprezentacje szkół: Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie oraz gospodarz turnieju, Liceum Społeczne im. prof. Piotra Zaremby w Dziwnowie.
Szczególnie interesująca była rywalizacja chłopców ponieważ do ostatniej chwili nie było wiadomo kto stanie na najwyższym podium. Dopiero podsumowanie wszystkich zdobytych oraz utraconych setów wyłoniło zwycięzcę. Wobec tego pierwsze miejsce w kategorii chłopców zajęła reprezentacja naszej szkoły, natomiast zwyciężczyniami w kategorii dziewcząt zostały reprezentantki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim. Nasze dziewczęta zakwalifikowały się na drugim miejscu. Nagrody w imieniu Starosty Kamieńskiego wręczył Pan Marek Szymański, Powiatowy koordynator Imprez Sportowych w Kamieniu Pomorskim.
Zarówno chłopcom jak i dziewczynkom serdecznie dziękujemy i gratulujemy sukcesu !
NK