Przedmiotowy system oceniania
Języki obce
Sposoby sprawdzania i oceniania
Dziedziny aktywności ucznia |
Sposób sprawdzania |
Liczba ocen |
1. Pisanie |
|
Min. 1 ocena
Min. 1 ocena
-nie mniej niż 2 |
2. Czytanie |
|
Min. 1 ocena |
3. Rozumienie ze słuchu |
|
Min. 1 ocena |
4. Mówienie |
|
Min. 1 ocena |
Kryteria ocen
Ocena: celujący
Gramatyka i słownictwo:
Uczeń potraf poprawnie operować złożonymi strukturami gramatycznymi, budować spójne i logiczne zdania. Używa słownictwa o złożonym charakterze, dodatkowa wiedza wynika z samodzielnych poszukiwań.
Słuchanie:
Rozumie długie wielowątkowe wypowiedzi nagrane przez rodzimego użytkownika języka w tempie naturalnym, rozumie teksty fabularne, również z elementami językowymi, których znaczenia może domyślać się z kontekstu.
Mówienie:
Potrafi nawiązywać i podtrzymać rozmowę, umie przekazać treść przeczytanego lub wysłuchanego tekstu wraz z własnym komentarzem.
Pisanie:
Zapisze każdą wypowiedź ze słuchu, napisze notatkę z tekstu, zredaguje złożoną wypowiedź na temat własnych przeżyć i doświadczeń.
Ocena: bardzo dobry:
Gramatyka i słownictwo:
Uczeń potrafi poprawnie operować strukturami prostymi i złożonymi, budować spójne zdania. Używa poprawnie słownictwa o charakterze bardziej złożonym, abstrakcyjnym.
Słuchanie:
Potrafi z łatwością rozróżnić dźwięki, zrozumieć ogólny sens tekstów i rozmów, potrafi z łatwością wydobyć potrzebne informacje.
Mówienie:
Potrafi z powodzeniem przekazać wiadomość, mówić spójnie, bez zawahań posługując się poprawnym językiem, potrafi omawiać tematy codzienne i tematy bardziej złożone.
Pisanie:
Potrafi napisać zdanie zawierające złożone struktury i słownictwo, potrafi spójnie zredagować tekst, w zadaniu pisemnym zawiera wszystkie istotne punkty.
Ocena: dobry:
Gramatyka i słownictwo:
Uczeń potrafi operować większością struktur prostych i złożonych, budować zdania w większości wypadków spójne, zazwyczaj używa szerokiego zakresu słownictwa.
Słuchanie:
Potrafi z łatwością rozróżnić dźwięki, zazwyczaj potrafi zrozumieć ogólny sens różnych tekstów i rozmów, potrafi wydobyć większość potrzebnych informacji.
Mówienie:
Przeważnie potrafi z powodzeniem przekazać wiadomość, potrafi mówić spójnie z lekkim wahaniem, potrafi omawiać tematy codzienne i niektóre tematy bardziej złożone, można go zrozumieć bez trudności.
Pisanie:
Próbuje pisać stosując struktury i słownictwo, potrafi na ogół spójnie zorganizować tekst, w zadaniu pisemnym zawiera wszystkie istotne punkty, choć niektórym poświęca niewiele uwagi.
Ocena: dostateczny
Gramatyka i słownictwo:
Potrafi poprawnie operować niedużą ilością struktur prostych i złożonych, budować zdania. Niekiedy spójnie, używa niewiele słownictwa o charakterze bardziej złożonym, czasami niepoprawnie używa codziennego słownictwa.
Słuchanie:
Potrafi czasem zrozumieć ogólny sens różnorodnych tekstów i rozmów, potrafi wydobyć część potrzebnych informacji.
Mówienie:
Czasem potrafi z powodzeniem przekazać wiadomości, potrafi mówić spójnie, ale z wyraźnym zawahaniem, posługuje się częściowo poprawnym językiem, popełnia sporo zauważalnych błędów, można go zazwyczaj zrozumieć.
Pisanie:
Potrafi napisać zdania zawierające proste struktury i słownictwo, zorganizować tekst, który mógłby być bardziej spójny, w zadaniu pisemnym zawiera niektóre istotne punkty.
Ocena: dopuszczający:
Gramatyka i słownictwo:
Potrafi poprawnie operować niedużą ilością struktur prostych i złożonych, potrafi zbudować zdania, ale w większości niespójne, czasami niepoprawnie używa codziennego słownictwa
Słuchanie:
Potrafi rozróżnić dźwięki, potrafi od czasu do czasu zrozumieć ogólny sens tekstów i rozmów, wydobyć niedużą część potrzebnych informacji, potrafi zazwyczaj zrozumieć polecenia nauczyciela, ale zazwyczaj potrzebuje pomocy.
Pisanie:
Próbuje pisać zdania zawierające proste struktury i słownictwo, tekst bywa spójny, ale brak mu organizacji, w zadaniu pisemnym zawiera niektóre istotne elementy, używa w większości nieprawidłowej pisowni i interpunkcji.
Ocena: niedostateczny:
Gramatyka i słownictwo:
Nawet przy pomocy nauczyciela nie potrafi poprawnie operować prostymi strukturami, nie potrafi zbudować spójnego zdania, niepoprawnie używa słownictwa codziennego.
Słuchanie:
Nie potrafi zrozumieć ogólnego sensu różnych tekstów i rozmów, nie rozumie poleceń nauczyciela, nie potrafi wydobyć potrzebnej informacji.
Mówienie:
Nie potrafi mówić spójnie, popełnia błędy uniemożliwiające zrozumienie wypowiedzi, nie potrafi zabrać głosu w rozmowie.
Pisanie:
Nie potrafi napisać prostych zdań, tekstom brak organizacji i spójności, w zadaniu pisemnym nie zawiera istotnych punktów, używa nieprawidłowej pisowni i interpunkcji.