PSO

Strony przedmiotu wiedza o kulturze

PSO

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WIEDZY

O KULTURZE

1. KRYTERIA OCEN:

Ocena pracy ucznia i jego postępów w nauce w przypadku przedmiotu wiedza o kulturze powinna odzwierciedlać przede wszystkim aktywność i inicjatywę podczas zajęć, wkład pracy, sumienność i rzetelność przy wykonywaniu różnego rodzaju zadań. Dopiero w drugiej kolejności należy ocenić opanowanie wiedzy.

Biorąc pod uwagę fakt, że zajęcia odbywają się jedynie raz w tygodniu i tylko przez rok, dobrym pomysłem będzie wprowadzenie systemu plusów i minusów przyznawanych uczniom np. za aktywność na lekcji lub jej brak, przygotowywanie zadań domowych w wyróżniający się sposób lub ich niewykonywanie czy realizowanie dodatkowych zadań dla chętnych.

Za zebranie kilku plusów nauczyciel może postawić ocenę pozytywną, a kilku minusów – negatywną. W ten sposób mimo niewielkiej liczby godzin zajęć każdy uczeń będzie miał możliwość uzyskania kilku ocen w ciągu semestru.

Sprawdzanie wiedzy może odbywać się poprzez testy wyboru (jedna właściwa odpowiedź z kilku podanych), a umiejętności – dzięki testom praktycznym oraz sprawdzianom odwołującym się do czytania ze zrozumieniem. Z uwagi na niewielką liczbę zajęć niewskazane jest przeprowadzanie podsumowujących prac klasowych. Natomiast warto ocenić w ciągu semestru dwie prace pisemne każdego ucznia (np. recenzję, rozprawkę, analizę i interpretację tekstu kultury, reportaż, fotoreportaż, wywiad, prezentację multimedialną).

Dobrą okazją do wszechstronnej oceny efektów semestralnej czy całorocznej pracy uczniów będzie ich uczestnictwo w działaniach praktycznych, np. w grupowej realizacji projektu edukacyjnego.

Osiągnięcia uczniów, szczególnie te, które wykraczają poza poziom podstawowy, powinno się oceniać indywidualnie, w zależności od profilu klasy, możliwości
i zainteresowań uczniów, przede wszystkim zaś biorąc pod uwagę zaangażowanie, rozwój
i postępy danej osoby.

Przy ocenianiu można wykorzystać podane kryteria, odnoszące się do sześciostopniowej s skali ocen.

Stopień niedostateczny (1)

Uczeń:

• nie zdobył podstawowych wiadomości i umiejętności;
  • nie interesuje się procesem dydaktycznym;
  • nie uczestniczy w lekcji;
  • nie przygotowuje zadań domowych;
  • lekceważy obowiązki szkolne.

Stopień dopuszczający (2)

Uczeń:

• ma wiedzę określoną w podstawie programowej ze znacznymi brakami;
  • sytuuje najważniejsze wydarzenia z dziejów kultury w czasie i przestrzeni;
  • dostrzega związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy zjawiskami w kulturze;
  • przedstawia z pomocą nauczyciela, w formie ustnej i pisemnej, poglądy na temat tekstów kultury;
  • odszukuje najważniejsze informacje w źródłach pisanych.

Stopień dostateczny (3)

Uczeń:

• ma wiedzę określoną w podstawie programowej z niewielkimi brakami;
  • wiąże zjawiska kulturowe w łańcuchy przyczynowo-skutkowe;
  • w opisie wytworów kultury odróżnia fakty od opinii;
  • formułuje ustne i pisemne wypowiedzi zawierające własne poglądy na temat tekstów kultury;
  • uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych.

Stopień dobry (4)

Uczeń:

• ma wiedzę i umiejętności określone w podstawie programowej, potrafi się nimi posłużyć w typowych sytuacjach;
  • porównuje informacje zawarte w różnych źródłach i korzysta z nich ze zrozumieniem;
  • przeprowadza krytyczną analizę źródeł informacji;
  • samodzielnie dokonuje analizy i interpretacji tekstu kultury;
  • uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i formułuje opinie na ich temat.

Stopień bardzo dobry (5)

Uczeń:

• ma wiedzę i umiejętności określone w podstawie programowej, potrafi się nimi posłużyć w sytuacjach problemowych;
  • analizuje i porównuje dane zawarte w różnych źródłach, a także samodzielnie je interpretuje;
  • potrafi odnieść się do kilku odmiennych interpretacji danego tekstu kultury;
  • uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i samodzielnie je ocenia;
  • aktywnie wykorzystuje swoją wiedzę na lekcji.

Stopień celujący (6)

Uczeń spełnia wszystkie wymagania niezbędne do uzyskania stopnia bardzo dobrego,
a ponadto:

• zgłębia literaturę dotyczącą sztuki oraz wydarzeń kulturalnych i stosuje tę wiedzę
    w różnych sytuacjach problemowych;
  • samodzielnie rozwija zainteresowania związane z kulturą i sztuką;
  • potrafi zainteresować swoją wiedzą innych uczniów;
  • uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych i podejmuje własne inicjatywy kulturotwórcze.

Ocenie mogą podlegać następujące formy pracy i dokonania ucznia:

• aktywność na zajęciach szkolnych;
  • aktywność na zajęciach pozaszkolnych;
  • odpowiedź ustna;
  • udział w dyskusji;
  • referat;
  • praca samodzielna;
  • praca w grupach;
  • ćwiczenia i zadania praktyczne;
  • praca pisemna;
  • zadanie domowe;
  • pokazy, prezentacje;
  • udział w projektach;
  • test;
  • kartkówka;
  • wykonanie pomocy dydaktycznych.

2. SKALA OCEN

Zgodnie z WSO na wiedzy o kulturze obowiązuje następująca skala procentowa ocen:

Ocena niedostateczna -poniżej 30%

Ocena dopuszczająca -30% i więcej