Dnia 24.09.2018r. uczniowie klas pierwszych naszego liceum wzięli udział w wycieczce integracyjnej do Chełma Gryfickiego.
Organizatorzy eventu „ Operacja Integracja-KDS” zapewnili naszym pierwszakom szereg ciekawych,z pozoru prostych zadań, które wymagały jednak ścisłej współpracy interpersonalnej członków poszczególnych zespołów, umiejętności komunikacji i zarządzania ludźmi w zespole, a także sprawności fizycznej, sprytu i odwagi. Mimo nienajlepszej pogody młodzież naprawdę świetnie się bawiła decydując o wyborze zadania i opracowując strategię, która miała jej pozwolić na zdobycie jak największej ilości punktów za jego wykonanie. Przykładowymi zadaniami były : „Saper”, „Wbijanie gwoździa”, „Jenga”, „Oblężenie”, „Strzelnica”, „AK-47”, „Komu bije dzwon” itd.
Najwięcej emocji wzbudziła jednak ostatnia konkurencja „Desant”podczas której drużyny musiały zbudować jak najszybciej tratwę i przeprawić się na drugą stronę stawu.
Kolejna grupa uczniów, tym razem z klasy IIIA- policyjnej i IIB biologiczno-chemicznej uczestniczyła w piątek, 21 września 2018r. w zajęciach warsztatowych w ramach XVIII Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki w Szczecinie. Tym razem były to zajęcia w Katedrze Mikrobiologii i Immunologii PUM.
Uczniowie poczuli się jak prawdziwi studenci medycyny, ponieważ wykonywali w uniwersyteckim laboratorium preparaty własnej flory fizjologicznej jamy ustnej zgodnie z procedurami jakie obowiązują studentów na zaliczeniu ćwiczeń. Sporządzone preparaty wybarwiali metodą Grama i na tej podstawie, dokonując obserwacji mikroskopowych, określali przynależność rozpoznanych bakterii do Gram(+) lub Gram(-). Korzystając z preparatów stałych oglądali również bakterie chorobotwórcze. Znaleźć obraz tak małych mikroorganizmów wcale nie jest łatwo!
Po zajęciach praktycznych odbył się przedstawiony z wielką pasją przez dr n. med. Katarzynę Galant wykład- "Czy bakterie naprawdę są takie groźne?" Na to pytanie każdy musiał odpowiedzieć sobie sam.
D.O.
W poniedziałek 17 września 2018 roku rozpoczął się kolejny, w tym roku już XVIII Zachodniopomorski Festiwal Nauki w Szczecinie. Ideą i celem festiwalu jest pobudzenie zainteresowań różnymi dziedzinami wiedzy w szerokich kręgach społeczeństwa oraz zaprezentowanie osiągnięć naukowców naszego regionu.
Organizatorzy zaproponowali uczestnikom liczne wykłady, kilkadziesiąt różnych zajęć laboratoryjnych i warsztatów, wystaw i pokazów, które będą się odbywały aż do 22 września.
Zachęty do uczestnictwa w tym festiwalu zatem nie brakuje.
Grupa matematyczno-informatyczna klasy IIIB pod opieką Jarosława Boboryko, postanowiła z tej oferty skorzystać i przeżyła swój dzisiejszy dzień szkolny na festiwalu.
Po dotarciu do Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii uczestniczyła w wykładzie prowadzonym przez dr. inż. Agnieszkę Piegat z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej na temat: „Człowiek stworzony na nowo - innowacyjne materiały polimerowe”. Na nim uczniowie dowiedzieli się: co możemy ulepszyć i wymienić w ciele człowieka? Jakie sztuczne organy potrafimy obecnie wytwarzać? Wykład wprowadził do tematyki związanej z opracowywaniem nowych materiałów polimerowych dla medycyny. Przekonał o bardzo szerokich możliwościach zastosowań polimerów w regeneracji różnych tkanek człowieka i przedłużania jego życia.
Po tym spotkaniu odbył się drugi wykład z pokazem- „Nowoczesna akwakultura”, prowadzony przez dr hab. inż. Jacka Sadowskiego z Wydziału Nauk o Żywności I Rybactwa. Zaprezentowane na nim zostały najnowsze osiągnięcia współczesnej akwakultury, czyli hodowli organizmów wodnych w kontrolowanych warunkach dla celów spożywczych.
Ponadto, podczas spotkania zaprezentowane zostały gatunki ryb, które znamy i lubimy, które trafiają coraz częściej na nasz stół z hodowli zamiast z naturalnego środowiska. Akwakultura obecnie stanowi alternatywę w produkcji żywności łącząc możliwość uzyskiwania bogatego w białko produktu i ochronę przyrody.
Następnie grupa udała się do Wydziału Budownictwa I Architektury gdzie zespół naukowców – prawdziwych entuzjastów i wizjonerów w składzie: S. Skibicki, M Techman, A. Zieliński, T. Wróblewski prezentowała swój projekt dotyczący drukowana 3D z betonu. Podczas krótkiego wykładu i pokazu przedstawili najnowsze osiągnięcia inżynierii budownictwa oraz technologię druku 3D przy użyciu kompozytów cementowych. Można było na pokazie zobaczyć z bliska w jakich warunkach pracują nad projektem, dowiedzieć się o barierach, które musza pokonywać żeby ich praca przyniosła naukowy sukces, dotknąć efektów ich pracy.
Było to kilka bardzo godzin intensywnego obcowania z nauką, podczas którego można było się przekonać jak rozwój różnych jej dziedzin jest nam ludziom potrzebny, aby żyło się nam na tym świecie dłużej i lepiej przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego.
J.B.
W środę 19 września 2018 roku grupa biologiczno-chemiczna klasy 3B wraz z wychowawcą panią Mirosławą Pyzik-Marciniak i panią Justyną Masłowską udała się na Zachodniopomorski Festiwal w Szczecinie.
Wykłady odbyły się w Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 w katedrze fizjologii z doktorantką panią Joanną Bujak.
Nasi uczniowie mieli okazję wysłuchania prezentacji pt.O komórkach nowotworowych. Podczas spotkania młodzież poznała historię powstawania komórek nowotworowych oraz statystyki zachorowańw naszym kraju. Dzięki wystąpieniu nasi uczniowie zostali uświadomieni o konsekwencjach zaniedbania swojego zdrowia i przekonani do zapobiegawczych działań.
Po wygłoszonej prezentacji maturzyści udali się na wędrówkę po laboratoriach, gdzie mogli obejrzeć przechowywane w sztucznych warunkach komórki nowotworowe.
Dzięki zorganizowanemu wyjazdowi edukacyjnemu uczniowie mogą przekazać swoja wiedzę bliskim oraz stosować przedstawioną profilaktykę.
W piątek 14 września odbyło się spotkanie klas mundurowych z przedstawicielami Fundacji Diving Team 24. Prowadzący przedstawili propozycję realizacji projektu skierowanego pod szkolenie przyszłych mundurowych. W efekcie realizacji programu uczestnicy mogą otrzymać międzynarodowy certyfikat nurkowy oraz certyfikat z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Takie umiejętności znacznie zwiększają szanse na późniejsze zatrudnienie w służbach mundurowych i otwierają przed młodzieżą nowe możliwości i wyzwania.
K.J.
Narodowe czytanie to ogólnopolska impreza propagujące czytelnictwo I polską literaturę. W tym roku cała Polska czytała Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.
O godziny 900, 3 września 2018 zabrzmiał w szkole dzwonek dając w ten sposób sygnał rozpoczęcia nowego roku szkolnego i uroczystości z tym związanej. Społeczność szkolna przywitała zaproszonych gości, którzy swoją obecnością uświetnili imprezę: Sebastiana Mamzera- Przewodniczącego Rady Powiatu, Iwonę Panek- Przewodnicząca Rady Rodziców oraz rodziców uczniów naszej szkoły.
Przemowę inauguracyjną, w zastępstwie Dyrektor Teresy Malec, wygłosiła Edyta Kowalińska, życząc wszystkim w bieżącym roku owocnej nauki i pracy. Po tym wystąpieniu nastąpił tradycyjny akt ślubowania uczniów klas pierwszych, którzy obiecali w nim między innymi, że będą godnie reprezentować naszą szkołę.
Po uroczystości uczniowie rozeszli się do klas na spotkania ze swoimi wychowawcami. Tam z pewnością dowiedzieli się jaka będzie ich pierwsza lekcja w nowym roku szkolnym i o której godzinie nastąpi jutro, nie uroczysty, ale właściwy jego start.
Trzeba mieć nadzieję, że rozpoczęty rok szkolny przyniesie nam na koniec dużo satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.
J.B.
Informacja dla Rodziców
dotycząca ubezpieczenia dzieci i młodzieży na rok szkolny 2018/2019.
Szanowni Państwo
W związku z przeprowadzoną procedurą przetargową dotyczącą ubezpieczenia dzieci i młodzieży od NNW została wybrana oferta firmy InterRisk w opcji wariantowej.
W pliku- Informacje_dotczaca_ubezpiecznia.pdf przedstawiam program ubezpieczeniowy do analizy oraz wyboru odpowiedniego wariantu.
Dyrektor
Liceum Ogólnokształcącego im.Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim
Teresa Malec
RADA RODZICÓW
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim
Z okazji kończącego się roku szkolnego 2017/2018 .
Proszę przyjąć słowa podziękowania i wdzięczności za współpracę i wspólne działania
dla dobra naszej młodzieży i szkoły.
Państwa pomoc jest zawsze bezcenna i szczególnie ważna.
Tylko wspólnie kierowanie się dobrem współczesnej młodzieży, daje nadzieję, że to,
co wspólnie robimy przyczynia się do budowania społeczeństwa opartego na pięknych
szlachetnych wartościach.
Dziękując za współpracę w bieżącym roku mam nadzieję na dalszą owocną
współpracę w kolejnych latach.
Na zbliżające się wakacje życzę przyjemnego i pożytecznego wypoczynku.
Z poważaniem:
Dyrektor Teresa Malec,
Grono Pedagogiczne
Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim.
Kamień Pomorski, 22 czerwca 2018r.
1. Ewa Chrastina
2. Martyna Radzka
3. Filip Krzyżanowski
4. Zuzanna Grzesiuk
6. Wiktoria Karpińska
7. Zuzanna Gołdyn
8. Mateusz Ostapko
Podobnie jak w roku ubiegłym Starostwo Powiatowe w Kamieniu Pomorskim ufundowało nagrody " Być najlepszym" dla trzech uczniów, którzy godnie reprezentowali szkołę w olimpiadach i konkursach, a jednocześnie osiągnęli w roku szkolnym 2017/2018 wysokie wyniki w nauce.
Z rąk przedstawicieli powiatu pani Anety Byczkowskiej i pana Jarosława Kapitana nagrodę tą otrzymali:
2.Zuzanna Gołdyn
3.Filip Krzyżanowski
Nina Kułaga
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu informuje, że w związku z wejściem w życie ustawy o RODO wprowadzona została zmiana dotycząca udostępniania zdającym wyników egzaminów.
Sprawdzenie własnych wyników przez zdającego możliwe będzie po zalogowaniu w serwisie przeznaczonym dla uczniów i absolwentów uczniowie.oke.poznan.pl za pomocą loginu i hasła wygenerowanego przez OKE, które zdający otrzyma za pośrednictwem szkoły.
Login i hasło do odebrania w sekretariacie Liceum Ogólnokształcącego osobiście za okazaniem dowodu osobistego.
Zalogowanie do serwisu uczniów i absolwentów oraz uzyskanie informacji o wynikach egzaminu maturalnego możliwe będzie od dnia 3 lipca br. ( nie wcześniej).
Dyrektor Szkoły
Teresa Malec
Uczniowie klasy policyjnej zaangażowali się w pomoc uczniom szkoły podstawowej nr 2 w zdobyciu pierwszego w życiu prawa jazdy, a mianowicie – karty rowerowej.
Egzaminy odbyły się 22 maja i 11 czerwca .Łatwo nie było gdyż trzeba było zaliczyć egzamin teoretyczny i praktyczny nad przebiegiem którego czuwali również nasi uczniowie. Młodsi koledzy byli szczęśliwi , że wspierali ich licealiści w mundurach, zaś nasi wykazali się dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem w podejściu do młodszych.
E.K.
OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy, że:
(Uwaga: realizacja powyższych praw musi być zgodna z przepisami prawa, na podstawie których odbywa się przetwarzanie danych oraz z zasadami archiwizacji).
Piątkowy wieczór i noc członkowie Dworu Krzywoustego postanowili spędzić na roboczym spotkaniu. Tak, tak, szkoła to nie tyko tablica, kreda i kartkówki. Szkoła to też kaligrafia przy świecach, taniec i przegryzanie kotletów mielonych ciastem... A wszystko po to, żeby nauczyć się czegoś, czego nie ma w programach szkolnych, żeby miło spędzić czas, żeby się pośmiać, zaplanować to i owo na przyszłość i nie przespać piątkowej nocy ;).
PS Zapraszamy we wtorek na ciasto - zbieramy na wyposażenie:)
E.S.
Po długim weekendzie, który rozpoczął się w piątek uroczystym pożegnaniem tegorocznych absolwentów przyszedł czas na maturę. Na ten egzamin czekało i przygotowywało się u nas przez trzy lata wielu uczniów. Najwytrwalsi, w liczbie 45 uzyskali prawo do zdawania go właśnie dzisiaj t.j. 4 maja 2018r.
Matura to seria niełatwych egzaminów. Przypomnijmy, że żeby ją zdać należy zaliczyć egzaminy pisemne w zakresie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego na minimum 30%, dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i języka obcego oraz przystąpić do wybranego, przynajmniej jednego z wielu przedmiotów w zakresie rozszerzonym.
To długi serial, który będzie trwał, aż do 23 maja. W pierwszym dniu zaczęło się jak zwykle od języka polskiego. Od godziny 9.00 przez 170 min. maturzyści pisali zakres podstawowy, a od 14.00 rozpoczął się zakres rozszerzony, który wybrało 12 abiturientów. W poniedziałek będą się zmagać z matematyką, a we wtorek z językiem angielskim itd.
Wierzymy mocno w powodzenie naszych absolwentów i ściskamy za nich kciuki.
J.B.
GENETYKA DLA EDUKACJI I RODZINY
Konferencja dla uczniów szkół Licealnych i ich nauczycieli w Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych PUM w Szczecinie
Dnia 21.04.2018r- uczniowie naszego Liceum mieli możliwość już drugi rok uczestniczyć w wykładach i warsztatach zorganizowanych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wspierania Rodzin z Predyspozycjami do Nowotworów Dziedzicznych.
Celem zajęć było przekazanie informacji na temat unikania zagrożeń, chorób, które mogą być uwarunkowane dziedzicznie oraz wskazania na nowoczesną profilaktykę zdrowia z perspektywy genetyki.
Tematyka wykładów:
Po wykładach była przerwa na lunch, a później młodzież brała udział w warsztatach min;
1. Zwiedzanie Centrum
2. Warsztaty w Laboratorium – dr.W.Kluźniak
„ Techniki molekularne wykorzystywane w badaniach genetycznych”
3. Warsztaty żywieniowe- dr.E.Bolejko, mgr A.Heberlej
T.M.
I stało się. Trzecie wcielenie księcia Bolesława III przeszło już do historii. Szymon Bińczyk z klasy IIIa, bo o Nim mowa, przekazał atrybuty władzy książęcej swemu następcy, Filipowi Krzyżanowskiemu z klasy Ib.
Wraz z Szymonem z Dworu odchodzi Alicja Zapłata, która odgrywała rolę żony Bolesława, Justyna Janowska – niania księżnej, Ewelina Stolcman – dwórka księżnej, Rafał Klęk – Gall Anonim.
Pięć osób, które stanowiły trzon Dworu, przystąpi w maju do matury. Oczywiście życzymy powodzenia! My zaś, pod przewodnictwem czwartego wcielenia Bolesława III, idziemy dalej…
E.S.
Dnia 17 kwietnia 2018 roku przedstawiciele klas mundurowych z naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej imprezie towarzyszącej 10. Turniejowi Klas Policyjnych w Szkole Policji w Pile.
W tym roku nie wzięliśmy udziału w rywalizacji ale mogliśmy się przyjrzeć, jak prezentują się uczniowie klas mundurowych z innych szkół. Piękna pogoda pozwoliła nam w pełni docenić moc atrakcji czekających tego dnia na przybyłych z różnych miast kadetów.
Na początku obejrzeliśmy pokaz samoobrony w wykonaniu słuchaczy kursu podstawowego szkoły, kolejno były pokazy tresury psów policyjnych i koni policyjnych, co wzbudziło prawdziwy zachwyt publiczności. Mieliśmy także okazję wysłuchać i obejrzeć występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Kolejne punkt to pokazy musztry i prezentacje symulowanych akcji interwencyjnych.
Na koniec mocny akcent stanowił pokaz akcji członków brygady antyterrorystycznej z wykorzystaniem helikoptera i samochodów. Równocześnie obok istniało miasteczko policyjne, w którym prezentowały się komendy wojewódzkie , można było zobaczyć na czym polega praca laboratorium kryminalistycznego, dokonać samodzielnego zdjęcia odcisków palców lub zobaczyć jak tworzy się portret pamięciowy. Były symulatory dachowania, tory przeszkód do pokonania w alkogoglach i narkogoglach, wozy policyjne i straży miejskiej.
To był naprawdę niezapomniany dzień!.
J.M.