Chorwacja 2013

Od 31 maja do 5 czerwca 2013 roku młodzież naszej szkoły spędziła na wycieczce do malowniczej  i urokliwej Chorwacji.  Towarzyszyli nam koleżanki i koledzy z Gimnazjum i Liceum Społecznego w Dziwnowie. Naszymi opiekunkami były panie Mirosława Pyzik-Marciniak, Ewa Predko i Justyna Masłowska.

Zwiedzanie zaczęliśmy od stolicy Chorwacji, Zagrzebia, gdzie zobaczyliśmy stare miasto (Gornij Grad i Kapitol), katedrę Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, budynki Parlamentu, kościół św. Marka, wieżę Lotrszczak, Kamienną Bramę z cudownym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Następnego dnia pojechaliśmy na półwysep Istria.  „Ten półwysep w kształcie serca, zanurzony głęboko w czystych, błękitnych wodach Adriatyku, to ukryty ogród piękna, brama do słonecznego i ciepłego regionu śródziemnomorskiego.”  W Pulli zobaczyliśmy amfiteatr z czasów rzymskich, który jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli na świecie. Ponadto antyczny Łuk Triumfalny Sergiusza, świątynię Augusta, Bramę Herkulesa oraz Forum z budynkiem ratusza miejskiego z XIII wieku.  Na zachodnim brzegu Istrii  odwiedziliśmy  Rovnij, malownicze miasteczko,  nad którym wznosi się wieża masywnej katedry św. Eufemii  oraz Rijekę, zwaną małą Wenecją.

Kolejnego dnia pojechaliśmy najdłuższym mostem na Wyspę Krk. Po drodze podziwialiśmy skaliste pustkowia, klify, zielone promenady, zatoki ukryte w skale i urocze, małe wioski.  Odwiedziliśmy miasto Krk, którego historia sięga czasów iliryjskich. Zobaczyliśmy tu miedzy innymi romańską katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz średniowieczny kasztel rodziny Frankopan. Zwiedzanie miasteczka zakończyliśmy spacerem pełnymi klimatu ,wąskimi uliczkami.

Ostatniego dnia pojechaliśmy do Plitvic i zwiedzaliśmy Park Narodowy Plitvickie Jeziora, gdzie na obszarach porośniętych przez buki, jodły, świerki i klony, znajduje się 16 turkusowych jezior położonych tarasowo na długości 8 km i połączonych ze sobą  72 wodospadami. Teren ten został ukształtowany przez wodę, która wyrzeźbiła przepiękną dolinę, pełną progów, zapór i innych fantazyjnych kształtów. Największy wodospad Vielki Slap spada z wysokości 78 m.  Turkusowa, bardzo przejrzysta woda odkrywa bogactwo ryb, jakie się tu znajdują. Obszar parku zaliczany jest do światowego dziedzictwa naturalnego i jest chroniony przez UNESCO.

Mimo bardzo wypełnionego programu zwiedzania, mieliśmy również  czas  na plażowanie, kąpiel w Adriatyku oraz zakupy na lokalnych targowiskach i w licznych sklepikach z pamiątkami.

Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych. Pogoda również nam sprzyjała, było bardzo ciepło, a deszczyk pokropił tylko w Zagrzebiu.